3 způsoby jak připravit bulgur

Už jste někdy ochutnali bulgur? Že jste o něm ještě nikdy ani neslyšeli?  Bulgur je potravina, která by v našem jídelníčku rozhodně neměla chybět. Je chutnější než kuskus, výživnější než rýže a připravuje se na různé způsoby rychleji než kroupy. Proč je bulgur tak zdravý a jaké pochoutky si z něj můžeme připravit?

Bulgur je v podstatě nelámaná celozrnná pšenice, která je již předvařená. Postup výroby je vcelku jednoduchý. Pšenice se vypere, usuší, podrtí na menší kousky a nakonec se předvaří.  Bulgur je velmi dobrým zdrojem vlákniny, ale i mnoha vitamínů a minerálů.  Je lehce stravitelný, nenadýmá a obsahuje jen minimální množství tuku. Aby výhod nebylo moc, je zde i jedno mínus. Obsahuje totiž lepek, tudíž je nevhodná pro osoby s celiakií.

 

Vzhledově bulgur připomíná kuskus, příprava i chuť se ale liší. Bulgur je v kuchyni vděčnou a na přípravu nenáročnou surovinou s obilnou vůní a jemnou oříškovou chutí. Velmi mu to sluší v doprovodu zeleniny a masa. Bulgur může být součástí salátů nebo může v rizotu nahradit rýži.  Skvěle se také hodí do karbanátků nebo různých nádivek. Chcete vyzkoušet bulgur na sladko? Není problém. Bulgur se dá krásně kombinovat s rozinkami, medem, skořicí a ovocem.

Příprava bulguru je velice snadná, zabere nám to jenom pár minut. Bulgur doporučujeme při přípravě lehce osolit, přidat také můžete sypký zeleninový bujon. Na jeden hrnek bulguru použijte 2 hrnky vody nebo vývaru.

Jak připravit bulgur:

  • Bulgur můžeme vařit na mírném ohni cca 12-15 minut. Je možné také nechat po 5 minutách vaření bulgur nechat dojít pod pokličkou.
  • Bulgur zalijte horkou vodou, přikryjte pokličkou a pro udržení tepla zabalte do utěrky. Takto připravovaný bulgur bude hotový za cca 25-30 minut
  • Nejšetrnější způsob je nabobtnání. Bulgur se zalije studenou vodou a nechá zhruba hodinu až dvě nabobtnat. Takto připravený bulgur si uchová nejvíc vitamínů a minerálů.

Chcete zjistit jak rychlá je příprava bulguru a jak vlastně chutná? Pak vyzkoušejte jednoduchý recept na bulgur s krůtími nudličkami a sušenými rajčaty. Zdravý a rychlý oběd vás jistě mile překvapí.

 

 

Join the discussion

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *