Venkovní použití zábleskových světel

Dávno jsou pryč doby, kdy byla studiová světla využitelná pouze ve studiu. Poté na trh sice přišly těžkotonážní generátory, které, soudě podle reklamních sloganů, fotografům umožňovaly fotografování venku, ale jejich využití v praxi bylo výsostně nepraktické, vzhledem k váze a nedostačující kapacitě. Se současným rozmachem bateriových zábleskových světel s kapesní velikostí vysokokapacitních baterií se fotografům dostalo do rukou nepřeberné množství možností s využitím světel v exteriéru.

Jak využít zábleskové světlo venku?

Noční můrou každého fotografa je focení v pravé poledne a nebe bez mráčku, neboť musí v takovém případě čelit agresivnímu světlu, které dopadá z velmi nelichotivého úhlu a vrhá tvrdé stíny. Obzvlášť znevýhodnění byly svatební fotografové. Schválně zkuste říct nastávající nevěstě, že by bylo dobré obřad přesunout na ranní zlatou hodinku, protože právě tehdy bude na fotografiích vypadat nejlépe. V takové situaci by musely přípravy probíhat již od předcházející půlnoci, a troufám si tvrdit, že ani u svatebčanů by se takový nápad nesetkal s pochopením. Jakou úlevou tak byl příchod bateriových světel!

Příchod “bateriáků” uvítali i reportážní, sportovní nebo portrétní fotografové.

Nynějšími bateriovými světly, která mají velmi slušný výkon (již cca 550Ws stačí na přesvícení poledního protislunce), se můžeme nelichotivých stínů zbavit. Netušené možnosti nabízí při fotografování v noci nebo naopak brzy ráno, při použití vhodných softboxů nebo jiných modifikátorů světla.

Nejnutnější výbava pro focení se zábleskem venku

Co se výběru samotného bateriového zábleskového světla týká, je vždy dobré dbát na to, aby se výkon pohyboval minimálně okolo 500Ws, dále dostatečná výdrž baterie, případně možnost dokoupení dalších baterií. Některá světla mají i tu výhodu, že je lze skrz adaptér napájet přímo ze sítě, což ocení především ti z vás, kteří fotografují jak v exteriéru, tak v interiéru a nemusí tudíž tolik opotřevat baterii. Skvělou výhodou je UV filtr chránící výbojku, která – obzvlášť při fotografování venku – nemusí být vždy v odpovídajícím bezpečí.

Pokud jsme vybaveni bateriovým světem, máme to nejdůležitější za sebou, nicméně stejně důležitý je i odolný stativ, který v případě nouze zvládne i poryv silného větru. Existují speciální outdoorové stativy, které je ovšem dobré ještě posychrovat použitím sandbagu, které ukotví a zatíží stativovou základnu.

Co se týká použití modifikátoru světla, doporučovala bych spíše softbox nežli deštník, do kterého se velmi snadno opře vítr a milované bateriové světlo může rázem skončit na zemi. Na trhu je mnoho speciálních lehkých, rychloskládacích softboxů z nichž nejpraktičtějšími jsou tzv. baloon difuzéry (softboxy ve tvaru koule, do kterých se vítr nemá šanci opřít díky kulovitému tvaru).

Jak nastavit záblesk při focení venku

V první řadě vyfotíme ústřední motiv bez blesku, a to tak, aby bylo správně exponované pozadí. Náš ústřední motiv, ať už produkt, sportovec nebo modelka v tu chvíli zůstávají podexponovaní (pokud uvidíte pouze siluetu, je vše v naprostém pořádku). Nyní můžeme přidat záblesk bateriového světla, u kterého si budeme muset maličko pohrát s nastavením intenzity. Nyní již nehýbáme s nastavením na fotoaparátu, ale hrajeme si pouze se zvyšováním či snižováním intenzity na světle, případně s příslušenstvím (s modifikátory světla), které při focení používáme.

Join the discussion

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *