Vybíráme novou matraci

K tomu abychom si zajistili dostatečně kvalitní, a pohodlný spánek potřebujeme především kvalitní zdravotní matrace.

V dnešní době čím dál více lidí trpí bolestmi zad a kloubů a od těchto neduhů nám může pomoci právě kvalitní zdravotní matrace.

Je tedy potřeba jejímu výběru věnovat maximální pozornost. Matrace by měla být co nejvíce přizpůsobena svému uživateli.

Níže si uvedeme několik zásadních kritérií, dle kterých bychom měli postupovat při výběru nové matrace. Vybírat bychom měli zejména podle hmotnosti, pohlaví a také podle věku uživatele. V základní nabídce bývají 4 tvrdosti, a to od měkkých až po extra tvrdé matrace.

Jak jsme si již uvedli, při výběru bychom měli nejvíce zohlednit tělesnou hmotnost uživatele. Zde platí, že osoby s nižší váhou mohou volit měkčí matrace a naopak, osoby s váhou vyšší by se měli zaměřit spíše na matrace tvrdší, které jim poskytnou vzhledem k váze dostatečnou oporu.

Většinou platí, že ženy a osoby staršího věku mají v oblibě měkčí matrace, naopak muži si častěji pořizují matrace tvrdší. Celkově ovšem většina uživatelů volí optimální tvrdost 2 a 3.

Dalším faktorem při výběru tvrdosti matrace je nejčastější poloha při spánku. Osoby, které spí nejčastěji na boku, by měli volit měkké až středně tvrdé matrace, které jsou schopny se přizpůsobit tělu a dokážou ho zároveň podepřít. Osoby, které nejraději spí na břiše, či přes noc polohu častěji střídají, by měly volit spíše středně tvrdou matraci. I ta, je schopna se tělu přizpůsobit. Pokud spíte převážně na zádech, vaše volba by měla padnout na tvrdší matraci, která vaši váhu optimálně rozloží a vaši páteř zajistí v její přirozené poloze.

Při výběru délky matrace mějte na paměti, že ideální délka by měla být nejméně o 20 až 25 centimetrů delší, než je délka vašeho těla.

Standardní rozměry matrací se pohybují v rozmezí 90×200, 80×200, 70×200, 90×180, 90×190, 90×195, 80×180, 80×190, 80×195. K dostání jsou ovšem i matrace různých dalších rozměrů.

Výška matrace by optimálně měla mít alespoň 15 centimetrů, u starších osob nejméně 20 centimetrů.

Při volbě materiálu zohledněte především rošt, na který budete matraci ukládat a dále potom vybírejte dle svých osobních preferencí. Na trhu naleznete širokou škálu materiálů, rozhodně je z čeho vybírat.

Správně zvolená matrace, o kterou budete řádně pečovat, pravidelně ji větrat a obracet, vám může velmi dobře sloužit po dobu deseti až patnácti let. Po uplynutí této doby je již vhodné matraci, především z hygienického hlediska vyměnit. Odborníci doporučují měnit matrace po sedmi letech.

Join the discussion

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *